Gümrük Müşavirleri Hangi Konularda Danışmanlık Sağlar?

Gümrük Müşavirleri, firmaların gümrük dış ticaret işlemlerinin planlanması ve tüm dış ticaret süreçlerinde güncel mevzuatlara göre danışmanlık hizmeti sunar. Onay Gümrük Danışmanlığı; gümrük iş süreçlerinin yönetiminde müşterilerinin daha etkin sonuçlar alabilmesi için birçok konuda danışmanlık hizmeti verir. Müşterilerine sunduğu gümrükleme hizmetleri dışında verdiği danışmanlık hizmetleri ile ihtiyaçlara uygun çözümler üretir.

Gümrük İdarelerinde iş ve işlem yaptırmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler beyanlarını kendileri verebilecekleri gibi, bu konuda uzmanlaşmış özel sektör çalışanları gümrük müşavirleri aracılığıyla da verebilirler. Gümrük müşavirleri aynı zamanda gümrük ve dış ticaret konularında danışmanlık hizmeti de vermektedirler.(1)

Gümrük Müşavirliği Danışmanlık Hizmetleri Nelerdir?

Gümrük Müşavirliği Danışmanlık hizmetleri gümrükleme süreçlerinin önemli parçalarından biridir. “Gümrük ve Dış Ticaret Mevzuatı kıymet, menşe, gümrük tarifesi gibi teknik birçok konuyu ve dijital uygulamayı içerdiğinden hatalı bir işlem yapılmaması için bu konularda uzmanlaşmış gümrük müşavirleri sizlere yardımcı olabilir.”(2)

Onay Gümrük Müşavirliği, dış ticaret ve gümrük işlemleri sırasında farklı alanlarda karşılaşabileceğiniz sorunlara çözümler üretebilmek için danışmanlık hizmeti verir. Gümrük Müşavirliği danışmanlık hizmetleri şu şekildedir:

  • Gümrük müşaviri, firmaların gümrük ve dış ticaret işlemlerinin planlanması ve tüm gümrük, dış ticaret süreçlerinde güncel mevzuat desteğiyle danışmanlık hizmeti,
  • Belgelerdeki eşya tanımı karşılığı olan G.T.İ.P (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) tespiti ile ilgili danışmanlık hizmeti,
  • Gümrük rejimi ile ilgili kapsamlı danışmanlık hizmeti,
  • Dış ticarete ilişkin her türlü vergi mevzuatı hakkında bilgilendirme üzerine danışmalık hizmeti,
  • Kıymet, menşe ile ilgili gümrük mevzuatı hakkında danışmalık,
  • Yetkilendirilmiş Yükümlü sertifikası alım ve sürekli eğitim danışmanlık hizmeti,
  • Onaylanmış Kişi Statü Belgesi alım ve takip süreci ile ilgili danışmanlık hizmetleri sunar.

Onay Gümrük Müşavirliği, alanında uzman kadrosu ile yönetmeliklere uygun olacak şekilde tüm çalışmalarını dinamik ve etkin bir şekilde yürütür. Dış ticaret alanında ihtiyacınız olan tüm danışmanlık hizmetleri eksiksiz olarak imkanı sunar. Onay Gümrük Müşavirliği’nin en temel hedeflerinden biri sektörde edindiği tecrübeler sayesinde bulunduğu tüm gümrüklerde zamanında ve aynı kalitede hizmet sunmasıdır.

Kaynakça;

(1)          Gümrük Müşavirleri (Sıkça Sorulan Sorular) , 17 Şubat 2020

https://ticaret.gov.tr/gumruk-islemleri/sikca-sorulan-sorular/ticari/gumruk-musavirleri

(2)          Gümrük Müşavirleri (Sıkça Sorulan Sorular) , 17 Şubat 2020

https://ticaret.gov.tr/gumruk-islemleri/sikca-sorulan-sorular/ticari/gumruk-musavirleri

 

Yazar

admin