Gümrük Müşaviri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Gümrük Müşavirliği firması seçimi ticarette çok büyük öneme sahiptir. İyi bir Gümrük Müşavirliği firmasının sizi başarılı yönlendirmesi işlemlerinizin doğru ve eksiksiz yapılmasını sağlar. Bunun yanında zamanınızın etkin yönetilmesini ve tüm bunların size kazanç olarak dönmesine yardımcı olur. Onay Gümrük Müşavirliği uzman kadrosu ile tüm işlemlerinizi yönetmeliklere uygun şekilde zamanında gerçekleştirir.

“Gümrük müşaviri, eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulmasına ilişkin gümrük işlemlerini dolaylı temsil yoluyla takip eden, sonuçlandıran ve kendilerine Bakanlıkça gümrük müşaviri izin belgesi verilen kişi” (1)

Gümrük Müşaviri Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 4 Önemli Nokta Nedir?

Gümrük Müşavirleri ticari işlerinizde sizin adınızı temsil görevi üstlenen kişilerdir. “Gümrük müşavirleri aynı zamanda gümrük ve dış ticaret konularında danışmanlık hizmeti de vermektedirler.” (2) Gümrük Müşaviri seçiminde dikkat etmeniz gereken 4 temel nokta, size büyük yarar sağlayacaktır.

  1. Hız: Gümrük müşavirleri vekâletlerini aldıkları şirketlerin mallarını gümrükten olabildiğince hızlı çekmekle yükümlüdür. Şirketler için zaman kaybı para kaybı ile eşittir. Gümrük Müşavirliği firmasının hoşunuza giden ya da gitmeyen taraflarını görüp, bunları firmayla paylaşmalısınız. Böylece performansını daha da optimize etmesi için fırsat vermiş olursunuz.
  2. Fiyat: Gümrük Müşavirliği firmaları çalışmaya başlayacakları şirketlerin yıllık beyanname sayısını merak eder. Buna göre bir fiyat listesi hazırlarlar. Dış ticaret hacminizin büyüklüğü, iyi fiyat alma şansınızı da arttırır. Gümrük Müşavirliği firmaları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından her yıl belirlenen asgari fiyat listesinin altına özel durumlar dışında inemezler.
  3. Güven: Gümrük müşavirliği firmasına duyacağınız güven çok önemlidir. Firma ile uzun soluklu bir çalışma planı çıkarmak ve belli başlı düzen oluşturmak öncelikli hedef olmalıdır. Gümrük Müşavirliği firmasının referans listesi ve bu listedeki isimlerle ne kadar süre çalıştığı güven açısından önemli bir yere sahiptir.
  4. Hizmet: Gümrük Müşavirliği firmasının iSO 9001,OHSAS 18001 gibi standart bir kaliteye ulaşıp ulaşmamış olması önemlidir. Bir gümrük müşavirinin gümrükleme hizmeti dışında danışmanlık, lojistik, depo, antrepo gibi hizmetler vermesine de özen göstermelisiniz. Hizmet kalitesini ölçümleyebilmek için firmanın bu beklentileri karşılıyor olması gerekir.

Onay Gümrük Müşavirliği, uzman ekibi ile tüm gümrük işlemleriyle ilgili süreci yakından takip edebilirsiniz.

Kaynakça;

  • Resmi Gazete, 10 Eylül 2020, Sayı: 31240

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/09/20200910-12.htm

  • Gümrük Müşavirleri Sıkça Sorulan Sorular, 17 Şubat 2020

https://ticaret.gov.tr/gumruk-islemleri/sikca-sorulan-sorular/ticari/gumruk-musavirleri

 

Yazar

admin